Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest to najczęściej występująca choroba układu ruchu. Rozwija się ona w wyniku zaburzeń ilości i jakości chrząstki stawowej, która ma za zadanie amortyzowanie ruchów stawu i umożliwianie przesuwania się powierzchni stawowych.
Po jakimś czasie uszkodzeniu ulegają dodatkowo inne struktury kości pod chrząstką stawową takie jak torebka stawowa, znajdujące się wokół stawu więzadła oraz ścięgna i mięśnie. Skutkami tych dolegliwości są ból i sztywność stawu, po czym pojawia się zniekształcenie jego obrysów a także ograniczenie ruchomości stawu. Choroba zwyrodnieniowa prowadzi to do znacznego pogorszenia jakości życia i osłabienie sprawności. Najczęściej atakowane są biodra, kolana, kręgosłup, stawy palców rąk i stóp, może jednak dotyczyć każdego stawu.
Choroba zwyrodnieniowa może być pierwotna, której przyczyny do końca nie znamy a częstość z jaką się pojawia zwiększa się wraz z wiekiem, może być również wtórna, która wywołana jest konkretną przyczyną np. poprzez uraz, zakażenie inne choroby stawów, wrodzonymi zaburzeniami budowy oraz innymi chorobami. Choroba zwyrodnieniowa jest chorobą bardzo powszechną, cywilizacyjną. Można rozpoznać ją u ponad połowy osób po 40 roku życia, natomiast co u piątej osoby określa się istotne ograniczenie sprawności z powodu choroby.